Використання Git для початківців: Покроковий посібник

git

Git є одним з найпопулярніших систем керування версіями у світі програмування. Він забезпечує зручний і ефективний спосіб відстежування змін в коді, спільної роботи над проектами та відновлення попередніх версій програмного забезпечення. У цій статті ми розглянемо основні кроки використання Git для початківців і дамо кілька порад, як почати працювати з цим потужним інструментом.

Що таке Git?

Git є розподіленою системою керування версіями, розробленою Лінусом Торвальдсом. Вона дозволяє вам зберігати копії вашого коду та відстежувати зміни, вносити різні гілки розробки та об’єднувати їх. Git дозволяє працювати над проектом як самостійно, так і в команді, забезпечуючи зручну спільну роботу та контроль над версіями.

Крок 1: Встановлення Git

Першим кроком у використанні Git є встановлення його на ваш комп’ютер. Git доступний для різних операційних систем, включаючи Windows, macOS та Linux. Ви можете завантажити його з офіційного веб-сайту Git (https://git-scm.com) і встановити, дотримуючись інструкцій для вашої операційної системи.

Крок 2: Ініціалізація репозиторію Git

Після встановлення Git ви можете створити новий репозиторій або склонувати існуючий. Щоб створити новий репозиторій, перейдіть до папки вашого проекту у командному рядку і введіть наступну команду:

Ця команда створить новий порожній репозиторій Git в поточній папці.

git init

Крок 3: Додавання файлів

Щоб додати файли до репозиторію, використовуйте команду git add. Наприклад, щоб додати всі файли з поточної папки, виконайте таку команду:

git add .

Ви також можете додати окремі файли, замість вказування крапки. Наприклад:

git add file1.txt file2.txt

Ці команди підготовлять файли до фіксації (commit) у репозиторії.

Крок 4: Фіксація змін в Git

Фіксація (commit) дозволяє зберегти зміни в репозиторії. Ви можете виконати команду git commit з повідомленням, яке описує внесені зміни. Наприклад:


git commit -m "Додано нові файли"
Повідомлення коміту слід створювати зрозумілою інформацією про зміни, що внесені.

Крок 5: Завантаження змін на віддалений репозиторій

Якщо ви плануєте співпрацювати з іншими розробниками або зберігати резервні копії свого коду в хмарі, вам необхідно завантажити ваш репозиторій на віддалений сервер, такий як GitHub або GitLab.

Спочатку створіть порожній репозиторій на віддаленому сервері. Потім, використовуючи URL-адресу репозиторію, введіть команду:


git remote add origin <URL-адреса репозиторію>

Тепер, коли ви додаєте нові коміти, вони можуть бути завантажені на віддалений репозиторій за допомогою команди:


git push origin master

Ця команда завантажить ваші зміни на гілку “master” віддаленого репозиторію.

Команда git status

Команда git status використовується в Git для відображення поточного стану вашого робочого каталогу та індексу. Вона надає інформацію про незбережені зміни, відстежувані та невідстежувані файли, а також стан гілки.

Основні варіанти команди git status:

  • git status: Виконання команди без жодних додаткових параметрів виведе докладну інформацію про стан вашого репозиторію. Ви побачите, які файли змінені, але не додані до індексу, які файли додані до індексу та які файли не відстежуються Git.
  • git status -s або git status --short: Цей варіант команди виводить скорочену інформацію про стан репозиторію. Ви побачите список змінених файлів у форматі M (змінений), A (доданий), D (видалений) та ін.
  • git status -v або git status --verbose: Цей варіант команди надає більш детальну інформацію про зміни в файлах. Ви побачите вивід, подібний до git diff, з додатковими даними про зміни.
  • git status -uno або git status --untracked-files=no: Цей варіант команди приховує відображення невідстежуваних файлів. Ви побачите тільки змінені та відстежувані файли.

Команда git status допомагає вам визначити, які зміни потребують додавання до індексу, які файли не відстежуються та який стан вашої робочої копії репозиторію. Вона є важливим інструментом під час роботи з Git, допомагаючи вам керувати змінами і відстежувати стан вашого проекту.

Робота з гілками:

Гілки в Git є паралельними версіями вашого репозиторію, які дозволяють вам розвивати код у різних напрямках. Основна гілка (зазвичай називається “master” або “main”) відображає стабільний і випробуваний код, але ви також можете створювати нові гілки для розробки нових функцій, виправлення помилок або експериментів.

Коли ви створюєте нову гілку, вона починається з поточного стану вашого репозиторію. Ви можете внести зміни в код, робити фіксації (commit), виконувати тестування і розвивати код незалежно від основної гілки. Це дозволяє вам експериментувати і розробляти нові функції, не впливаючи на стабільний код.

Коли ви закінчите роботу над своєю гілкою і вважаєте, що зміни готові до об’єднання з основною гілкою, ви можете злити (merge) гілку з основною гілкою. Це означає, що всі зміни, зроблені у вашій гілці, будуть додані до основної гілки, і ваш код буде об’єднаний з іншими змінами, які відбулися на основній гілці під час вашої роботи.

Гілки дозволяють ефективно управляти процесом розробки, дозволяючи різним членам команди працювати над різними функціями або завданнями паралельно. Вони також забезпечують можливість відстежувати історію змін, експериментувати з кодом та швидко відновлюватися в разі потреби.

Створення нової гілки:

git branch new-branch

Ця команда створить нову гілку з назвою “new-branch” на основі поточної гілки.

Перехід на іншу гілку:

git checkout branch-name

Замість “branch-name” введіть назву гілки, на яку ви хочете перейти. Наприклад, git checkout new-branchgit checkout new-branch перейде на гілку “new-branch“.

Об’єднання гілок:

 git merge branch-name

Ця команда об’єднає зміст гілки “branch-name” з поточною гілкою. Ви повинні бути на гілці, в яку ви хочете внести зміни.

Видалення гілки:

git branch -d branch-name

Ця команда видалить гілку з назвою “branch-name“. Будьте обережні, оскільки ви не зможете відновити видалену гілку.

Команда reset

Команда git reset використовується в Git для скасування змін або переміщення посилок (pointers) на коміти у репозиторії. Вона дозволяє вам вплинути на історію комітів та відновити репозиторій до певного стану. Основні варіанти команди git reset включають --soft, --mixed і --hard.

Основні варіанти команди git reset:

  1. git reset --soft <commit>: Цей варіант команди відміняє коміти, але зберігає зміни в вашому робочому каталозі і індексі. Ви можете використовувати його, коли ви хочете змінити останні коміти або створити новий коміт з цими змінами.
  2. git reset --mixed <commit>: Цей варіант команди також відміняє коміти, але скидає індекс до попереднього стану, зберігаючи зміни в вашому робочому каталозі. Ви можете використовувати його, коли ви хочете скасувати коміти і попередні зміни до індексу.
  3. git reset --hard <commit>: Цей варіант команди відміняє коміти та повністю скидає індекс і зміни в вашому робочому каталозі. Використовуйте його з обережністю, оскільки ви втратите всі незбережені зміни.

Крім вказання конкретного коміту, ви також можете використовувати різні вказівники, такі як HEAD~n для вказівки на коміти у минулому, або хеш коміту для прямого вказівника на певний коміт.

Важливо пам’ятати, що команда git reset змінює історію комітів, тому бути уважним і використовувати її з обережністю. Вона може бути корисною для виправлення помилкових комітів або відновлення репозиторію до попереднього стану, але використовуйте її з обережністю і робіть резервні копії перед застосуванням цих команд, щоб уникнути втрати даних.

Скасування останнього фіксації (commit) та збереження змін:


git reset HEAD~

Ця команда відмінить останній коміт, зберігаючи внесені зміни у вашому робочому каталозі. Використовуйте її, якщо ви хочете внести зміни до останнього коміту або зробити новий коміт з цими змінами.

Скасування останнього фіксації (commit) та видалення змін:


git reset --hard HEAD~

Ця команда відмінить останній коміт та повністю видалить внесені зміни. Використовуйте її тільки в разі потреби, оскільки ви не зможете відновити видалені зміни.

Скасування коміту за його хешем:


git reset <commit-hash>

Замість “<commit-hash>” введіть хеш коміту, який ви хочете скасувати. Ця команда відкотить ваш репозиторій до стану перед вказаним комітом, зберігаючи зміни у вашому робочому каталозі.

Щоб знайти хеш коміту в Git, ви можете використовувати команду git log. Кожен коміт має свій унікальний ідентифікатор, який називається хешем коміту. Ось кілька способів, які можна використовувати для знаходження хеша коміту:

Вивести повну історію комітів разом з хешами:


git log

Ця команда виведе повну історію комітів у зворотньому хронологічному порядку разом з їх хешами.

Після виконання команди git log, ви побачите списки комітів з відповідними хешами. Хеш коміту зазвичай виглядає як рядок з 40 символів і може виглядати як 2e7d2f8b9a0e46f4f82c4d4b6a71cadc011adfeb або a3b8cfe.

Важливо пам’ятати, що робота з гілками та командою reset може вплинути на історію вашого репозиторію, тому бути уважним і ретельно перевіряти, які зміни ви вносите. Рекомендується робити резервні копії перед застосуванням цих команд для уникнення втрати даних.

Висновок

Надіюсь вам сподобалась ця стаття, якщо так, то поділіться ней з вашими знайомими для підтримки контенту українською мовою. Дякую)

Scroll to Top